Watermelon that does your laundry!

So I'm checking out in the grocery store, and my wife picked up a half of a watermelon, and the fucker slides across the register and Beep.... 14.20.
I said "Excuse me!!!" the checker looks at me, and I ask if that 1/2 of a watermelon just rang up 14.20? She confirms it, and I say "Well that little sucker better do my laundry or something for 14 bucks!!!" So she tells me you can get a whole watermelon for 3.88 from a bin nearby. So I get one, that weighs at least twice as much and it's how much cheaper?

So what? The half a melon is going to go back on the shelf waiting for someone not to notice how fucking much it is, and then they'll be stuck with it? What a bunch of assholes. This was like 5 pounds of Watermelon, for 14 fucking dollars? One has to wonder how many times it's been sent back, until it finds that perfect sucker?

That's just wrong, and it pisses me off.
 
That fucker better have been mismarked. That's bullshit! My boyfriend went out and bought a bag of apples, usually there about 3-5 bucks right? No my asshole pays 10 bucks for a bag of apples! I'm starting to think this country wants us to be obese. They charge so much for healthy food no one can afford to be skinny!
 
Sadly enough, people put a price on labor. Cutting a watermelon in 1/2 is rocket science and should therefore be paid as such. :sarcasm:
 
And they have to wrap the halves in plastic, then keep them on ice, obviously a taxing process that involves the use of several exotic and rare ingredients.

Madness, I say!
 
This doen't have to do with food but since it annoyed me I will bitch about it with the overpriced watermellon.

I found Little Mermaid wall stickers for my daughters room and the pack was about 6 inches long and about 4 inches wide. Had like 3 stickers of Ariel and a couple of the fish and crab. Maybe 10 smallish stickers total. Figured it would be like 2-5 dollars...which it wasn't. It rang up as like $10.99. Never priced wall stickers but a few pieces of plastic aren't worth that much in my book.

I hate things that are like that. Lets slap someone!

On a side note: I was going to get a small container of fruit for my daughter for a snack. Was already cut and in a container and it was over $10.00 too.
 
I'm with Steelasp on this one. For 14 bucks I better be getting some type of sexual favor.

The thing was more than likely priced wrong, but who gives a fuck. She should've known a fucking watermelon cannot cost 14.20.
 
Madness!?!? THIS IS SPAR-...nevermind. It's played out.

You're dumb. Now you have to go home and cut that watermelon in half. Do you know how hard that is? ;)
 
Strawberries are better, a lot less, but it is a dollar cheaper. Fucking rip off strawberries.

/me eats another one.
 
Surely that melon was priced wrong. You can't just buy fruit anymore, you're paying for the packaging as well. And the fact that we had unseasonably warm temperatures this spring prematurely kicking off the growing season. Shortly followed by Mother Nature giving the dick to the farmers by tossing in one last flash freeze killing all the budding crops nationwide here in America, ultimately driving the price of available crops insanely high. It also helps little as it seems there are vast numbers of Canadians sticking their dicks in large fruits.

Oh well. If you can't beat it, eat it.
 
My eyes have been opened to the skilled laborers and scientists involved in the Watermelon preparation field. I had no idea...
 
Back
Top