I buy bulk honey in gallon glass jugs (with the snap down lids). I bet
if you look around, you can find bulk honey for cheap. It's $4/lb where
I live if you buy three or more pounds.
It's a six sided glass jar mustard came in. I kept it cuz the green
top goes with my day-core. Plus, when I need a T or two of flour, I
can dip into it instead of haulng out the big 5 lb. container.
Whoops! I recant!! Mine, you can tell the color of the contents yust
by looking.
--
Barb, Mother Superior, HOSSSPoJ
Holy Order of the Sacred Sisters of St. Pectina of Jella
"Always in a jam, never in a stew; sometimes in a pickle."
Pepparkakor particulars posted 11-29-2010; http://web.me.com/barbschaller