I am not sure how to set up and solve this word problem...my book doesn't show me how to. I would really appreciate if someone could show me the steps.
Zoey purchased some beef and some chicken for a family BBQ. The beef cost $6 per pound and the chicken cost $4.50 per pound. She bought a total of 18lb of meat and spent $96. How much of each type of meat did she purchase?
Zoey purchased some beef and some chicken for a family BBQ. The beef cost $6 per pound and the chicken cost $4.50 per pound. She bought a total of 18lb of meat and spent $96. How much of each type of meat did she purchase?