much needed managerial accounting help asap!! please?

  • Thread starter Thread starter Aly
  • Start date Start date
A

Aly

Guest
units produced: 2500
total direct materials costs: $425000; per unit direct materials cost: $170
total direct labor costs: $595000; per unit direct labor cost: $238
sales price per unit: $450
purchases per year: 44
number of machine set ups per year: 60
engineering changes per year: 72

engineering: $102400
quality control: $88400
purchasing costs: $49200
machine maintenance costs: $81000
total cost: $321000

how do you find the manufacturing overhead, total manufacturing costs, and gross margin?
 
Back
Top