If the total cost of x apples is b cents, what is a general formula for the cost, in

Levi

New member
cents, of y apples? If the total cost of x apples is b cents, what is a general formula for the cost, in cents,
of y apples?

A. b/xy

B. x/by

C. xy/b

D. by/x

E. bx/y
You times the # of apples you have by the cents per apple i get that. Then you divid it by how many apples you get??
The answer is D but why?? please explain this problem in depth, thanks!
 
Back
Top