If 1pound 12ounces of fish cost $2.24, what is the cost of the fish per pound?

I'd go the long way about it to make sure as I'm no good at math. There's probably a shortcut but I have no idea.

One pound = 16 ounces
16 + 12 = 28 ounces total

$2.24 divided by 28 ounces = $0.08 per ounce
$0.08 per ounce x 16 ounces to make up a pound= $1.28 per pound
 
Back
Top