I need to learn how to solve this problem for my physics please help?

-_-

New member
A 100-watt incandescent light bulb costs approximately $100 to run for one year. Using the same pricing ($1 per watt for 1 yr usage), what is the "cost" for the energy produced in one year by a 1-GW nuclear reactor?
(a) $100 million
(b) $1 billion
(c) $10 billion
? The unit of "wattxyr" (or 1 watt for 1 year) is a unit of:
(a) Power (b) Energy
Hint :This is a "scaling" problem.
If it costs $100 to run a 100-W bulb for one year, then how much does it "cost" to run a 1 GW (or 1 billion watt) nuclear power plant for one year?
The unit of "watt x year" is power (watt) multipled by time (year). What is that type of unit?
Remember that the energy consumed by an electrical device is always the power of the device multipled by the amount of time it is turned on.
 
Back
Top