...sell for $0.49 per pound? Agway Gardens has sunflower seeds that sell for $0.49 per pound and gourmet bird seed mix that sells for $0.89 per pound. How much of each must be mixed to get a 20-pound mixture that sells for $0.73 per pound?
I came up with this equation:
let S = Sunflower seeds
B = Bird seed mix
I came up with this equation: (0.49S + 0.89B) / 20 = 0.73
But I couldn't find the solution.
Thank you for your help!
I came up with this equation:
let S = Sunflower seeds
B = Bird seed mix
I came up with this equation: (0.49S + 0.89B) / 20 = 0.73
But I couldn't find the solution.
Thank you for your help!