business math 2 word problems simple?

cleveland

New member
Income, cost of goods sold, and operating expenses.

1. the wooden toymaker got a shipment of toys. It had 125 blocks of wood each worth $6. If a cost $23 for glue and $165 for toy packaging. what was the total cost of goods sold?

2. last year the declectable pastry company sent 11 of their pastry chefs to a pastry school in france. the round trip air fare cost $1,150 per chef, and the schooling cost $2,550 per chef. What was the total of these travel and education expenses?
 
Back
Top