N Nebin Guest Dec 1, 2009 #1 the apple and the banana? i really need this question answered please by this friday!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
the apple and the banana? i really need this question answered please by this friday!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
B bezi_cat Guest Dec 1, 2009 #2 First, assign variables: 1 apple costs 'a' pence 1 banana costs 'b' pence 3a + 2b = 54 2a + 1b = 33 I would use substitution to solve this system of equations. 2a + 1b = 33 1b = 33 - 2a 3a + 2(33-2a) = 54 3a + 66 - 4a = 54 -a + 66 = 54 -a = -12 a = 12 2(12) + 1b = 33 24 + b = 33 b = 9 Apples cost 12 pence Bananas cost 9 pence
First, assign variables: 1 apple costs 'a' pence 1 banana costs 'b' pence 3a + 2b = 54 2a + 1b = 33 I would use substitution to solve this system of equations. 2a + 1b = 33 1b = 33 - 2a 3a + 2(33-2a) = 54 3a + 66 - 4a = 54 -a + 66 = 54 -a = -12 a = 12 2(12) + 1b = 33 24 + b = 33 b = 9 Apples cost 12 pence Bananas cost 9 pence