Which is more expensive, home cooking or fast food?

fast

New member
Assuming that the home cooking is similar (as in if the person eats fries at a fast food establishment, he/she is eating something with potatoes at home), which is more expensive. home cooking or fast food?
 
It is WAY more expensive to eat out, no matter how cheap the fast food. You can make a home cooked meal for 30p per person and most fast food places charge a pound for chips and a few pounds for anything with meat in it. For the cost of a burger, chips and drink at Burger King you could probably cook the same food for six people at home.

It's about 50p for a kg of potatoes, 11p per burger bun, £3 per kg of mince (Tesco) so you could feed 6 for under £5.
 
Fast food is more expensive.

Take the fries for example - you can buy potatoes for 89 cents per pound. You can buy a bottle of oil for about 1.59. (The oil will last for several pounds of potatoes, though)

So there is 2.48 for a pound of french fries (with oil left over for more batches, so it is even less)

At McDonalds, the medium French fry is 4 ounces - and costs about1.49. To get a pound of fries at that price - it would take $5.96

So in that (poor) example, the home fries cost less than half what they do at McD's.

The same goes for many of the other menu items.

Eating out is always more expensive than eating at home.
 
Fast food is more expensive.

Take the fries for example - you can buy potatoes for 89 cents per pound. You can buy a bottle of oil for about 1.59. (The oil will last for several pounds of potatoes, though)

So there is 2.48 for a pound of french fries (with oil left over for more batches, so it is even less)

At McDonalds, the medium French fry is 4 ounces - and costs about1.49. To get a pound of fries at that price - it would take $5.96

So in that (poor) example, the home fries cost less than half what they do at McD's.

The same goes for many of the other menu items.

Eating out is always more expensive than eating at home.
 
Back
Top