Math Word Problem-Help!!!!?

camy

New member
Hi, Im currently struggling with word problems I would appreciate if somebody can help me solve any of this word problem, you will be helping me improve my skills. Thank you!

1.) There are three choices, a small donation of $1, a moderate donation or a large donation. The Large donation is 4 times as much as the moderate donation. 120 people attend easter service and 50% make a large donation, 20% make a small donation, and the rest of the people make a moderate donation, $4,440 will be collected. How much money is a moderate donation?
-----------------------------------------------------------
2.) contained 70 coins, each silver coin buy 55 bushels of wheat and each of gold coin could buy twice as many bushes of wheat. There is enough money to buy 6,435 bushels of wheat, how many coins were in the bag?
------------------------------------------------------------------------
3.) Red sea is 4000 yards, Israelities crossing the sea is 800 yards long. Israelites will cross the sea at the rate of 2000 yards per hr. Pharaoh and his host are 10,000 yards from the entrance to the red sea, Pharaoh and his chariots will go 20,000 yards per hr. The pillar of fire will be lifted the next morning at exactly 10:00am A spear is not effective unless it's thrown from less than 200 yards away.
---->Find exact time, Hr, Min,Sec, the next morning when Moses should start moving the Israelites across the red sea in order to get all the people across and the first of pharaoh's chariots 200 yards behind.. if the math is done right, none of the israelites will be killed and all of oharaoh's host will be drowned when the parting of the red sea stops.
--------------------------------------------------------------------------------------------------
3) 60 miles per hr and returns at a steady 40 miles per hr. What's your average speed for the round trip?
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
4) 24 guests for easter dinner. each will get a box of peeps, 3 hot cross buns, and 1/3 of pound oh ham. Total cost of peps, buns and ham for all the guest is $92.30. A dozen hot cross buns cost 56 cents more than a box of peeps and a pound of ham costs TWICE as much as the combined cost of a box of peeps and a dozen hot cross buns. Find the cost of a box of peeps.
 
Back
Top