The Unit, p, of an item manufactured by a particular company varies jointly as the number of hours of labor, h, and the cost of materials, c, to produce a batch of the item and inversely as the number of units produced, n, in the batch. A Batch of 6000 units, of an item requiring 75 hours of labor and $2500 of raw materials yields a unit price of 100 for the item. How much money can be spent on raw materials if a batch of 20000 units of the same item is to be produced using 100 hours of labor such that the unit price is $75?
thank you!
thank you!