My wife and I have three children. According to the official USDA statistics on food costs, the monthly cost for our family to eat per month assuming we use their “liberal” food plan is $1,337.80. On the other hand, if we use their “thrifty” plan, our monthly food cost for our family drops to $686.60. In other words, if we were able to move from their liberal plan to their thrifty plan, we'd save $651.20 per month.
Read more...




