College Algebra for Business?

Heather B

New member
You run a sandwich shop. You know from experience that, on a weekly basis:
-when you make 400 sandwiches, your total costs are $1700 and you can sell each sandwich for $6.
-when you make 800 sandwiches, your total costs are $2900 and you can sell each sandwich at $4.

(a) Find C(x)= total cost if you make x sandwiches in a week.
(b) Find D(x)= the price at which you can sell each sandwich if you make x sandwiches in a week
 
Back
Top