Can anyone Figure this out? (Riddle)?

Jaxon

New member
a math class wanted to go to the school store. As a class, they spent a total of between $2 and $3. Each student decided to spend the same amount of money and purchase the same item. If you knew how much each item cost and how much they spent, then you could easily figure out how many people are in the class. But I am telling you that you already have enough information and there is only one answer, assuming that the items cost more than one penny. How many students were in the class, how much did each of them spend, and how much did the class spend all together?
 
2<3where n is total amt of money
x>0.01 where x is the cost of each item
n/x=t where t is the n0 of student
200<300
 
Back
Top