I did these problems already but I'm not confident in them since their the only word problems in the sheet.
25.Mari and Brice are picking oranges.Mari has picked 2 boxes of oranges and is picking 5 boxes per hour.Brice has picked 5 boxes of oranges and is picking at 3 boxes per hour.In how many hours will they have picked the same number of boxes?
26.Lois rides her bike to visit a friend.She travels at 10 mi./h.While she's there,it starts to rain.Her friend drives her home in a car traveling at 25 mi./h.It takes Lois 1.5 h longer to go to her friend's than it does to return home.How many hours did it take Lois to ride to her friend's house?
27.Suppose a video store charges non-members $21 and then videos cost only $2.50 to rent.How many videos would you need to rent in order to justify a membership?
28.Suppose your club is selling candles to raise money.It costs $100 to rent a spot to sell the candles.If the candles cost your club $1 each and are being sold for $5 each,how many candles must be sold to be equal the expenses?
25.Mari and Brice are picking oranges.Mari has picked 2 boxes of oranges and is picking 5 boxes per hour.Brice has picked 5 boxes of oranges and is picking at 3 boxes per hour.In how many hours will they have picked the same number of boxes?
26.Lois rides her bike to visit a friend.She travels at 10 mi./h.While she's there,it starts to rain.Her friend drives her home in a car traveling at 25 mi./h.It takes Lois 1.5 h longer to go to her friend's than it does to return home.How many hours did it take Lois to ride to her friend's house?
27.Suppose a video store charges non-members $21 and then videos cost only $2.50 to rent.How many videos would you need to rent in order to justify a membership?
28.Suppose your club is selling candles to raise money.It costs $100 to rent a spot to sell the candles.If the candles cost your club $1 each and are being sold for $5 each,how many candles must be sold to be equal the expenses?