A real 'Chopped' challenge

gareth robinson

New member
How I would love to see a chopped challenge that was worthwhile. Let's give
the contestants a $10 bill. Ask him to prepare supper for a family of four.
Needs to have at least one green vegetable. Something warming and filling.
A sweet happy ending.
Instead of 30 minutes, let's give him an hour including a teething baby
crawling up his pants' leg and a Golden Retriever who desperately needs to
go for a walk. Now!
Anybody up for a real challenge? Polly
 
On 03/26/2011 09:48 PM, Polly Esther wrote:

Sounds like my life, minus the baby and dog, and adding in a surly
teenager and a family of six adults, four of whom have moderate to
severe disabilities.

Yeah, I think I win already.

(All kidding aside, I often categorized my old blog's posts by how much
the food cost per serving. It was often under $1 a serving. For real food.)

Serene
--
http://www.momfoodproject.com
 
>"Polly Esther" wrote in message

Tagging on here...I forgot to respond to the original post.

Reminds me of my idea a few years ago. I used to get peeved at the
Rachel Ray show $40/day.... I kept on thinking of the folks that had
to stretch $40 to cover a whole week of food.... I thought (and wrote
the network) that it would be interesting to have a show called $40 a
Week.
Those folks aren't in tune with reality sometimes...

Christine

--
http://nightstirrings.blogspot.com
 
In article ,
Christine Dabney wrote:


We still had television when that show started and I thought the same
thing. We had the three boys, though one was still exclusively nursing,
and we fed the family on about $40 a week. Now, to be fair, she was
talking about eating out on $40 a day, but I still think, for a single
person, it could have been done for less and still been good food.

Regards,
Ranee @ Arabian Knits

"She seeks wool and flax, and works with willing hands." Prov 31:13

http://arabianknits.blogspot.com/
 
On Sat, 26 Mar 2011 21:59:56 -0700, Serene Vannoy
wrote:


....and I thought *I* was the only one to do that!

I try to make each days meal for $5 or less. Most dishes I make last
me for 3 to 4 days. My per/day costs are about $1 to $3. It's
wonderful how much food can be made for so little money!

In today's hard times, one must make every dollar count!
 
On 03/27/2011 08:05 AM, Landon wrote:

In any times! My mom and I have a philosophy: if you can get what you
need (in sufficient quality and quantity) for less money, than you can
get things you want when you want them. So we make our own food most of
the time, and save enough money that splurging on things we really want
(like the $40 cookbook I bought myself when the French Fridays with
Dorie challenge started) isn't such a big deal.

Just an example: A friend is a big Trader Joe's fan, and I went with
him a while back to look around. Mostly, my reaction to their large
selection of prepared foods was "but I could make that for so much less
money!"

Serene
--
http://www.momfoodproject.com
 
On Sat, 26 Mar 2011 23:48:33 -0500, "Polly Esther"
wrote:


Isn't the $10 meal thing Melissa De Arabian's schtick?

--

Today's mighty oak is just yesterday's nut that held its ground.
 
In article ,
Serene Vannoy wrote:


Absolutely! Even as we have gotten better off, financially, I still
shop sales and look for bargains and stretch our dollars. It just makes
sense to me.


Me, too. Though, in their defense, their packaged foods seem to have
less junk in them for about the same price or less than other packaged
foods.

Regards,
Ranee @ Arabian Knits

"She seeks wool and flax, and works with willing hands." Prov 31:13

http://arabianknits.blogspot.com/
 
Back
Top