A company has inventory of 15 units at a cost of $12 each on August 1. On August 5,

  • Thread starter Thread starter black&angel
  • Start date Start date
B

black&angel

Guest
they purchased 10 units at? A company has inventory of 15 units at a cost of $12 each on August 1. On August 5, they purchased 10 units at $13 per unit. On August 12 they purchased 20 units at $14 per unit. On August 15, they sold 30 units. Using the LIFO perpetual inventory method, what is the value of the inventory at August 12 after the sale?
 
Back
Top