8th grade math word problems help?

PLLfan95

New member
The high school band is buying new saxophones this year. The cost to the school per saxophone is $264.39,including tax. If the school purchases 14 saxophones,what will the total cost be?

William bought 14 tickets to the state fair. He and his friends wanted to watch the horse judging. Each ticket cost $14.75. How much did he spend?
 
Back
Top