Recent content by veena n

  1. V

    A company producing single product sells at Rs 50 per unit. Unit variable

    cost is Rs 35, fixed cost Rs 12 lak? A company producing a single product sells it at Rs 50 per unit. Unit variable cost is Rs35 and fixed cost amounts to Rs 12 lakh per annum. With this data you are required to calculate the following , treating each independent of the other. (i)Calculate P/V...
Back
Top